Podczas jazdy momentami zapominamy o tym, że w każdej chwili może zaistnieć konieczność wciśnięcia pedału hamulca, a wówczas to przede wszystkim od jakości ogumienia będzie zależała droga hamowania, czy możliwość wykonania nierzadko gwałtownego skrętu, ratującego nas przed kolizją. Liczy się to zawsze, ale nie trzeba nikomu przypominać, że szczególnie w okresie zimowym, kiedy przyczepność samochodu do podłoża dramatycznie spada. Wymiana opon- dlatego zatem należy stosować taki zabieg? Czy jest on konieczny?

Wymiana opon – dlaczego?

wymiana opon - dlaczegoKonieczność wymiany opon na zimowe ma rację bytu przede wszystkim z tego powodu, że ich struktura, znacznie bardziej miękka od opon letnich, pozwala na lepsze wnikanie w podłoże, zespalanie się z nim, a więc przyczepność. Nie można zaś stosować takich opon latem. Ponieważ właśnie ze względu na miękkość ulegałyby one szybszemu zużyciu. A ponadto poprzez mocniejsze przywieranie do podłoża, znacznie podnosiłyby zużycie paliwa. Stąd bierze się coroczna operacja wymiany opon, zachodząca w okresach jesiennym oraz zimowym, a każdy warsztat samochodowy zajmujący się wymianą opon, a przeważnie kół, przeżywa w tych okresach prawdziwe oblężenie. Jest to zresztą na tyle intratny interes, że są i takie zakłady, które sezonowo otwierają swoje podwoje, pod szyldem wulkanizacja opony i prosperują wyłącznie wtedy, wspomagając pod tym względem stałe placówki.

Wyważanie i ustawianie zbieżności kół

I nieważne, do której z nich się skierujemy, byleby była tam świadczona kompleksowa usługa. Taka, która zapewni oprócz wymiany opon lub kół, także wyważanie kół oraz ustawianie ich zbieżności. Źle wyważone koła bowiem to nie tylko dyskomfort podczas jazdy, ale pewne zniszczenie opon podczas jednego sezonu, a latem, przy intensywnym użytkowaniu auta, nawet po kilkunastu dniach. Opony zimowe, najlepiej umieszczone na stałe na osobnych felgach, powinny nam posłużyć spokojnie przez kilka sezonów. Ważne są wspomniane już wyważenie ich oraz zbieżność, ale niemniej również ich składowanie po sezonie. Nie rzucajmy ich byle gdzie, jak niechcianej starej szmaty, ale złóżmy w miejscu, gdzie będzie panowała w miarę jednolita temperatura. Najgorsze w tym wypadku są garaże zwane blaszakami, a najlepszym miejscem będzie piwnica.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj